En öppen lektion om utveckling av finmotorik hos händer. Korrigerande lektion för utveckling av finmotorik. Sammanfattning av en lektion om utveckling av finmotorik hos händer

Sammanfattning av klasser med seniorgrupp för utveckling av finmotorik.

Ämne: "I djurens värld. Afrika"

Mål:

Fullkomlighet finmotorik händer i äldre barn förskoleåldern genom användning av olika former, metoder och tekniker. Skapa en idé om djurvärlden.

Uppgifter:

Pedagogisk

För att bilda godtyckliga koordinerade rörelser av fingrar, ögon;

Att befästa praktiska färdigheter och förmågor, såsom elementära matematiska representationer: form, färg på föremålet

Lär ut olika färdigheter att arbeta med papper, spannmål;

Utveckla förmågan att omsätta dina idéer till en konstnärlig bild.

Att bilda barns idéer om djurvärlden, att utöka ordförrådet.

Pedagogisk

Utveckla taktil perception (taktil, hudkänslighet på fingrarna).

Utveckla finmotorik hos fingrar och händer.

Förbättra handrörelser, koordination av rörelser.

Utveckla kognitiva mentala processer: frivillig uppmärksamhet, logiskt tänkande, visuella och hörseluppfattning, minne;

Främja utvecklingen av barns tal.

Pedagogisk

Att ingjuta en känsla av kamratskap och välvilja hos barn.

Odla och utveckla konstnärlig smak.

Odla uthållighet, målmedvetenhet.

Odla ordning och reda på arbetsplatsen.

Metoder. Visuellt, verbalt, praktiskt.

Material. Torr pool, figurer av olika tam- och vilda djur, färgat papper, lim, om det finns ett tåg-, flyg- eller skeppsleksak.

Kursens framsteg.

Pedagog. När jag gick mot dig i morse hörde jag ett samtal mellan två skator. De sa att i Afrika tappade djuren sina ränder och fläckar. De fortsätter att gå och gråta, de vet inte vem de ska be om hjälp. De pratade också om dig, om hur du hjälper alla, men de vet inte om du kan hjälpa dem, Afrika är så långt borta. Hur ska vi göra det här?

Barnen svarar.

Och vi kommer att åka dit (flyga, simma) med tåg (flygplan, fartyg). Låt oss gå i par och låt oss gå.

Fizminutka.

Solen sover och himlen sover(handflatorna till vänster kind, till höger kinden)

Inte ens vinden gör ljud.

Solen gick upp tidigt på morgonen(höja händerna, sträcka ut)

Alla dess strålar skickade.(gunga med upphöjda händer)

Plötsligt blåste det en bris(vifta med händerna upp och ner)

Himlen var molnig.(täck ansiktet med händerna)

Och skakade träden.(svängning av kroppen till vänster - till höger)

Regnet piskade på taken(hoppar på plats)

Trummande regn på taket(klappar händerna)

Solen sjunker allt lägre.(böjar framåt)

Det är gömt bakom molnen(knäböj)

Inte en enda stråle är synlig.(res dig upp, lägg händerna bakom ryggen)

Pedagog. Här är vi redan här. Barn, vilka djur känner du?

Barns svar.

Låt oss se hur afrikanska djur ser ut. Granska presentationen.

Vilken har ränder och fläckar? (Rätt giraff, gepard och zebra).

Lektion 1. Lek hitta djuren.

Mål. Bildning av finmotorik.

Material: torr pool (fyllningen kan vara annorlunda: ris, bovete, ärtor eller bönor.)

I den torra poolen finns djurfigurer, barn måste hitta dem och säga vad det är för djur.

Och låt oss hjälpa zebran nu och göra ränder för den, barnen kläcker sig enligt ett givet mönster.

Lektion 2. Zebrakläckning.

Mål . Applicera en rak vertikal lucka med en enkel penna.

Material tryckt ark med bilden av en zebra och kläckning startade.

Killar, våra fingrar är nog trötta, låt oss ge dem lite vila.

Fingergymnastik. « Lär känna dina fingrar »

Tillsammans fingrar uppradade

(visa handflatorna)

tio tuffa killar

(knyt fingrarna till en knytnäve)

Dessa två är en pekare till allt

(visa pekfingrar)

Allt kommer att visas utan uppmaning.

Fingrar - två mellanbönder

(visa långfingret)

Två friska paprika.

Tja, dessa är namnlösa

(visa ringfingrar)

Tyst, alltid envis.

Två små fingrar

(dra ut pinkies)

Fidgets och rackare.

Fingrar är de viktigaste bland dem

(visa tummen upp)

Två stora och avlägsna

(knyt resten av fingrarna till en knytnäve)

Pedagog. Killar, titta, det är en giraff, men var är dess fläckar?

Vi måste hjälpa den stackars giraffen.

Lektion 3. Tillämpning i klumpningstekniken.

Mål. Utveckling av finmotorik.

Material. Färgat papper gult och brunt, lim, tryckt ark svartvitt giraff.

Barn river av bitar av papper av en viss färg (gult för huvuddelen och brunt för fläckar), skrynkla ihop det i händerna, bildar en boll och fyll i giraffmallen, limma dem med dessa bollar. Rita sedan ögonen och näsan med en svart penna eller tuschpenna.

Pedagog. Låt oss se vad som hände. Vilka bra giraffer vi fick.

Så vi avslutade vår verksamhet i Afrika, Alla djuren fick tillbaka sina fläckar och ränder. Nåväl, vi måste åka hem. Vi blir par och åker hem.

Fzminutka . (välj vilken typ av transport vi åkte till Afrika på).

Här kommer vi hem. Tack för att ni är så snälla, vänliga och sympatiska killar. Du gillade vår resa. Och vad gillade du mest?

Ansökan.

Fysiska minuter.

Flygplan

Vi lägger isär händerna: (Händerna åt sidorna.)
Planet dök upp. (De flög som flygplan.)
Vinge fram och tillbaka, (lutar åt vänster och höger.)
Gör "en" och gör "två". (svänger vänster och höger.)
Ett och två, ett och två! (Vi klappar i händerna.)
Håll händerna åt sidorna, (Händerna åt sidorna.)
Titta på varandra. (svänger vänster och höger.)
Ett och två, ett och två! (Hoppar på plats.)
Händer ner (Hands down)
Och alla sätter sig ner! (Sitt ner.)

Lokomotiv

Ånglok surrade
"Tu-tu" (Barn lägger händerna på axlarna på barnet framför)
Och han tog med sig vagnar.
Choo-choo-choo, choo-choo-choo (lok går i cirklar)
Jag kommer att köra dem långt.
Lokomotivet skriker: "Doo-doo,
Jag går, går, går."
Och hjulen skramlar
Och hjulen säger:
"Så så så!"
(Gå på plats, rör sig framåt. Böjda armar gör rörelser fram och tillbaka)

Motorfartyg

Från den gröna piren
Skeppet trängde av, (barn reste sig.)
Ett två
Han steg tillbaka först (steg tillbaka.)
Ett två
Och så steg han fram, (Steg fram.)
Ett två
Och han simmade, simmade längs floden, (Vågliknande rörelse av hans händer.)
Får full fart. (Gå på plats.)

I processen med spel och övningar för utveckling av finmotorik hos barn förbättras uppmärksamhet, minne, hörsel och visuell perception, uthållighet uppfostras, lekande och pedagogiska och praktiska aktiviteter bildas.

Ladda ner:


Förhandsvisning:

Öppen lektion om utveckling av finmotorik i handen i förberedelsegruppen

"Resan till Fingerspelens land".

Avsnitt: Jobbar med förskolebarn

Handen är den mänskliga hjärnan som har kommit ut.

I. Kant

Integration utbildningsområden: Kommunikation, sensorisk utveckling, Hälsa, Socialisering, Konstnärlig kreativitet, Kognition, Musik.

Mål: utveckling av barns motoriska och kognitiva förmågor

Uppgifter:

1) Utvecklingen av barnets aktiva tal genom träning av fingrarnas subtila rörelser.

2) Utveckla och forma rörligheten hos fingrar och händer, hand-öga-koordination, orientering på papper, förmågan att ta små föremål, givet deras form och storlek.

3) Att utveckla uppmärksamhet, auditiv perception, minne, förmågan att imitera utbildarens handlingar, att förstå hans verbala attityder.

4) Utveckla inlärningsförmåga.

5) Fixa begreppen ovan, under, höger, vänster, framför dig.

6) Odla vänskapliga relationer med varandra, noggrannhet i arbetet.

7) Öva på att räkna inom 10.

Preliminärt arbete:beredning av pepparkakor salt deg, lära sig fingerspel.

Demomaterial:

Karta över Finger Games-landet, tomtehus, korklarv, musikackompanjemang.

Handout:

Räknepinnar, näsdukar, klädnypor, saltdegspepparkakor, gouache, servetter, korkar, spetsar, en bild - ett diagram över en båt.

Händelsens framsteg

Pedagog: "Gubbar, vi har gäster i klassen idag. Låt oss säga hej till dem: låt oss säga, tillsammans, "Hej".

När vi hälsar på varandra, vilka andra ord säger vi? Och hur kan du säga hej utan hjälp av ord? (barnalternativ)

Pedagog: ”Det stämmer, du kan skaka hand. Anton, säg hej till din granne till höger. Sonya, hälsa på grannen till vänster och sedan till höger (3-4 barn).

Det är precis så de hälsar i landet "Finger Games", där gnomen Ladoshka bor och dit han bjuder in dig och mig. Titta, här är en karta över Finger Games-landet. Hur tänker du, hur kan du ta dig till det här landet?

(Läraren med barnen granskar kartan, notera att den är omgiven på alla sidor av vatten, så du måste välja lämplig typ av transport).

Pedagog: "Ja, verkligen, det här landet kan nås med helikopter, flyg, raket, fartyg, båt.

Fartyg, skepp, båt – vilken typ av transport är det här? (vatten).

Raket, flygplan, helikopter – vilken typ av transport är det här? (luft).

Vi ska åka dit på ett fartyg som vi ska bygga själva. A byggnadsmaterial räkna pinnar kommer att tjäna för oss. Ta dina platser. Låt oss räkna ut hur många räknepinnar vi behöver för att bygga ett skepp. Så, räkna ut 10 pinnar och börja jobba."

(Till det musikaliska ackompanjemanget lägger barnen ut konturerna av båten från räknestavarna enligt schemat).

Våra fartyg är redo, blunda, låt oss åka på en resa.

Under musikaliskt ackompanjemang läser läraren en dikt"Fartyg":

"Skicka till avlägsna stränder

Gick en gång.

Den hade en modig kapten

Och stugpojken var modig.”

(läraren visar sin handflata med tomten Ladoshka).

Gnome Ladoshka: "Hej grabbar! Jag vill leka med dig idag. Hur många spel finns det i världen?

Barn: "Mycket."

Gnome Ladoshka: "Ja, det finns många. Vilka spel känner du till?

Barns svar

Gnome Ladoshka: "Spel är olika mobil och bräda, barn och vuxna, komplexa och enkla, för pojkar och flickor. För lärande och för skojs skull.

Spelet "Rustle Pencils"

Gnome Ladoshka: "Titta, det ligger pennor på bordet, ta dem. Tror du att dessa pennor ritades ofta eller låg de sysslolösa?

Barn: "De låg sysslolösa."

Gnome Ladoshka: "Varför tror du det?"

Barns svar.

Gnome Ladoshka: "Det här är oslipade pennor. Ulyana, vad är det här för penna? (Jag frågar flera barn) De kan inte rita, men vad kan de göra?

Barns svar.

Gnome Ladoshka: ”Jag ska lära dig att prassla med en penna. Sätt pennan på höger hand, tryck på den med vänster hand och försök prassla. Bra gjort! Och nu prasslar vi vid höger öra, till vänster, ovanför huvudet, under hakan.

Gnome Ladoshka: "I fingerlandet lever inte bara spel, utan också mystiska invånare. Och här är en av dem (visar en larv). Vem tror du att det är?

Barns svar

Spel "Caterpillar"

Gnome Ladoshka: "Jag vill berätta att det här är en flerfärgad larv. Vad saknar hon? Det stämmer, vänner. Kan du hjälpa henne att få nya vänner?

Barn: "Ja" (barn samlar larver från trafikstockningar och bosätter sig i ett hus).

Gnome Ladoshka: "Vilka underbara hjälpare! Hjälp larven. Hjälper du mammor hemma?

Barn: "Ja."

Gnome Ladoshka: "Jag får fortfarande nya vänner.och se hur du kan hjälpa dina mammor.

Pedagog: "Gubbar, låt oss visa vilka hantverkare ni är."

Fysisk kultur minut "Tvätt".

Vi ska tvätta näsdukar, hjälpa mammor.

Vi hjälper mammor tillsammans.

Vi tvättar oss i ett handfat,

Och skjortor och näsdukar

För son och dotter.

Häll vatten i en bassäng.

Vi häller pulvret.

Vi ska blötlägga alla kläder,

Vi tvättar, vi sköljer.

Låt oss pressa den, skaka den

Och sedan lätt och skickligt

Vi hänger den i ett rep.

(du behöver hänga tre näsdukar för varje. Vi tar en näsduk vid hörnet, böj hörnet så att vinden inte sliter av näsduken).

Medan näsdukarna torkar

Vi hoppar, vi cirklar.

Spelet "Vem är snabbare"

Till repet, på vilket mitten är markerad, knyts pinnar på båda sidor. Barn går in i par och lindar repet runt pinnen. Vem är snabbare till mitten.

Pedagog: "Åh, killar, näsdukarna är redan torra, låt oss ta dem från repet."

Barnen tar sina näsdukar från repet.

Utbildare: " Bra gjort! Du har jobbat hårt! Eftersom du är så här bra medhjälpare, låt oss baka pepparkakor till mammor. För att baka pepparkakor, vad behöver knådas?

Barn: Deg.

Finger-tal spel "Knåda degen"

Vi knådar degen

Skulpterade pepparkakor

Smäll, smäll,

Smäll, smäll

Vi knådar degen

De gjorde pepparkakor.

Så snabbt kom degen upp, här är de pepparkakor! (Jag delar ut pepparkakor av saltdeg).

Nu ska vi dekorera dem. Hur kan man dekorera en pepparkaka? Du kan använda cirklar, vågiga linjer, prickar. Det finns inga penslar, vi kommer att rita med fingrarna.

Gör ditt bästa, bagare!

Tula pepparkakor,

Mjuk, läcker.

Vi inbjuder dig till samovaren

Vi serverar sött te.

(Till det musikaliska ackompanjemanget dekorerar barn med fingergouache).

Utbildare: " Bra jobbat, du gjorde vackra pepparkakor!

Det är dags för oss att återvända. Säg adjö till gnomen och larverna."

Finger-tal spel "Båt"

Du kan inte veta reglerna, bara upprepa efter mig.

Jag kommer att trycka två handflattor, (tryck på handflatorna utan att koppla ihop tummarna)

Och jag ska simma över havet.

Två handflator, vänner, (vågliknande rörelser)

Det här är min båt.

Höj seglen (tummen upp)

Jag kommer att simma i det blå havet, (vågliknande rörelser)

Och längs de stormiga vågorna (”fisken” simmar för att slå ihop händerna)

Fiskar simmar hit och dit.

Sista delen:"Säg mig, killar, vilka föremål lekte vi med idag? Det visar sig att det finns så många spel man kan hitta på med olika föremål! Både pojkar och flickor kan spela dessa spel.


Sammanfattning av lektionen om utveckling av finmotorik i händer och fötter "Vi leker med våra fingrar"

Programinnehåll:

Lär plottande fingerövningar, utveckla uppmärksamhet, minne, orientering i rymden, hastighet;
Att lära barn elementen fingergymnastik"Teater i handen", som utvecklar uppmärksamhet och minne, lindrar psyko-emotionell stress;
Lär dig elementen i självmassage av händer och fötter;
Att lära ut förebyggande av platta fötter, att utveckla finmotorik i benen.

Lektionens framsteg:

Pedagog:

Vad kan dina fingrar och tår göra? (svarar) Rätt! Rita, skulptera, hålla i en sked, spela spratt. Låt oss spela fingerspelet "Hur mår du?".

Fingerspel "Hur mår du?"

Hur mår du?
- Så här! (tummen fram)
- Hur simmar du?
- Så här! (imitationssim)
- Hur springer du?
- Så här! (pek- och långfingret "springer")
- Tittar du i fjärran?
- Så här! ("kikare")
– Ser du fram emot middagen?
- Så här! (Sätt kinden på näven)
- Följer du efter?
- Så här! (vifta med handen)
- Sover du på morgonen?
- Så här! (båda händerna under kinden)
- Skojar du?
- Så här! (smälla uppblåsta kinder)

Pedagog:

Bra gjort! Vill du veta vad mer dina fingrar kan göra? (Ja) Sen åker vi på en resa. Men först måste du förbereda dig för det.

(Vuxna och barn utför självmassage).

Är du redo, ögon?
- Ja! (stryker ögonlocken)
- Är ni redo, öron?
- Ja! (stryker öronen)
- Är du redo, pennor?
- Ja! (stryker händerna)
- Är du redo, ben?
- Ja! (smeka foten)
- Du är redo? (sprid ut armarna åt sidorna)
- Ja! (lägg armarna om dig själv)

Pedagog:

Nu sätter vi oss på tåget och går. (föräldrar och barn rör sig en efter en längs en räfflad bräda, grabbade som vagnar, till musiken)

Pedagog:

Vi har kommit!

Station "Forest"

Mobilspel "Hitta ditt tält"

Syfte: Att lära ut plotfingerövningar, utveckla uppmärksamhet, minne, orientering i rymden, hastighet.
På olika sidor av hallen finns bågar med färgorientering.

Pedagog:

Se här, det här är tält. Välj ditt eget tält och kom ihåg din färg. Vid signalen "Låt oss gå genom skogen!" – man går i par och avbildar djur och fåglar i skogen. Och vid signalen "Till tälten!" varje par ska ta sin plats - stå i en båge med sin egen färgade sektor. Redo? (musik från skogen eller en musiker spelar med).

Björn - går på utsidan av foten, armarna framför dig, halvböjda i armbågarna.
Räv - gå på tårna "smygande", smidiga rörelser av händerna framför honom.
Hjortar - går med hög höjning av knäna, armarna skär varandra ovanför huvudet, borstar visar horn.
Vild häst - springer med höga knän, händer knutna till nävar.
Uggla - normal gång, mjuka handrörelser åt sidorna, upp, ner.
Teamet som slutför uppgiften snabbt och korrekt vinner.

Station "Teatralnaya"

Spelet "Mirror and Monkeys"

Syfte: Att lära barn elementen i fingergymnastik "Teater i handen", som utvecklar uppmärksamhet och minne, lindrar psyko-emotionell stress. (Vuxna och barn sitter i en cirkel på turkiska, läraren visar plottande fingerövningar för att hålla handens hållning till poetiska ramsor, och barnen gör övningarna, deras föräldrar hjälper dem).

Ungtupp:

Tuppen står helt klart
Han rengör pilgrimsmusslan med tassen.

Gås:

Gåsen står och kacklar,
Han vill nypa dig.

Katt:

Katten har öron på toppen
För att bättre höra musen i hålet.

Pedagog:

Station "Massage"

Syfte: Att lära ut elementen i självmassage av händer och fötter.
(Massagebollar eller behållare från snällare överraskningar används).

Pedagog:

Den här stationen är svår. Nu ska vi göra hand- och fotmassage. Och i detta kommer vi att få hjälp av sådana behållare från under leksaker från snällare överraskningar. De masserar handflatorna och fingrarna väl.

Spelmassage "kinesiska bollar"

Såg du cirkusartisten?
Bollen går runt bollen!
Cirklar med luften av en kännare
Som en humla runt en blomma.
(rulla först bollarna mellan två handflator och efter varje hand i tur och ordning)

Pedagog:

Nåväl, nu kan du fortsätta till huvudmassagen. Sitt turkiska på golvet framför ditt barn. Redo?
(knåda, gnugga, pressa, nypa handflatorna, fötterna med fingrarna från periferin till mitten)

Jag gnuggar mina händer hårt
Jag vrider på varje finger
Jag säger hej till honom
Och jag ska börja dra.
(vi gnuggar handflatorna, tar tag i varje finger vid basen och med en vridande rörelse når vi nagelfalangen)

Sen ska jag tvätta händerna
("tvätta händer)

Jag stoppar fingret i fingret
Jag låser in dem
Och håll dig varm.
(fingrar att låsa)

Jag kommer att släppa mina fingrar
Låt dem springa som kaniner.
(koppla ur fingrarna och rör vid dem)

Pedagog:

Låt oss nu gå vidare till fotmassage.
(föräldrar ger fotmassage till sitt barn)

tår,
Som på handflatorna
Tillsammans tar jag dem
Och jag ska börja smeka.
(stryker foten och tårna)

Jag ska gnugga varje finger,
Jag vrider på varje finger.
(gnuggar varje finger)

Jag kommer att sprida den framåt, bakåt och klämma ihop den med händerna.
(händer drar fingrarna mot dig, bort från dig)

Hej fingrar! Skogstomtar!
Hej fingrar! Urverksleksaker!

Pedagog:

Bra gjort! Massage lärde sig att göra. Låt oss gå längre?

Jungle Station

Mobilspel "Catching Monkeys"

(till låten "Chunga-changa")

Syfte: Utveckling av snabbhet och finmotorik hos händer.

Pedagog:

Barn kommer nu att vara apor, och vuxna kommer att porträttera sina föräldrar och vara på ena sidan av lekplatsen. Och på den motsatta sidan finns en fångare som visar apornas rörelser, de upprepar dem. Vid signalen "Catcher" springer barnen till sina föräldrar. De som inte hade tid tar fångaren till sig själv.

1. Armarna böjs vid armbågarna och sprids isär - klämmer och frigör fingrarna.
2. Armarna är böjda vid armbågarna framför dig, armarnas korsrörelse och samtidigt klämmande och upplåsande av fingrarna.
3. armarna spridda isär, lutar åt vänster och höger och höjer vänster och höger fot, armbågen sträcker sig till knät.
4. Händerna sprids isär, går på halvböjda ben runt dig.
5. gå "Monkey" - på raka armar och ben, lutad på fingrar och tår.

Pedagog:

Catcher!
(barn springer till sina föräldrar)

Pedagog:

Bra spelat! Roliga apor, kvicka! Låt oss gå längre.

Station "Game"

Syfte: Att lära ut förebyggande av plattfot, att utveckla finmotorik i benen.
Material: Stor näsduk, små leksaker från snällare överraskningar.

1) Övningar för att förebygga plattfot (uppvärmning):
"Caterpillar" - böjning och förlängning av tårna, trycka foten framåt, räta ut knäna.
"Drumsticks" - knacka med tårna.
"Fingrar grälade och försonade" - öppnar och stänger tårna.
"Fingrar leker" - vågliknande rörelser av fingrarna.

Pedagog:

Här är våra fingrar uppvärmda, det är dags för dem att spela.

2) Fatta tag, lyfta små leksaker med tår.

3) Lek med en näsduk: samla den med fötterna, vik den - "hörn till hörn".

Pedagog:

Här har vår resa tagit slut. Du hade möjlighet att bli övertygad: tårna och fingrarna kan leka, avbilda djur, visa teatern; de älskar tävling och massage. Du kan leka med fingrar och tår med vänner och föräldrar, på fest och hemma. Och nu låt oss önska varandra något gott, säg fina ord till sina barn och sina mödrar.

Om allt i världen:

1930 släpptes filmen "The Rogue Song" om kidnappningen av en flicka i Kaukasusbergen i USA. Skådespelarna Stan Laurel, Lawrence Tibbett och Oliver Hardy spelade lokala skurkar i den här filmen. Överraskande nog är dessa skådespelare väldigt lika karaktärerna...

Sektionsmaterial

Namn: Sammanfattning av lektionen om utveckling av finmotorik "Fingerspel med brownien Kuzey"
Utnämning: Dagis, Föreläsningsanteckningar, GCD, utveckling av finmotorik, Andra juniorgruppen

Befattning: lärare i första examenskategorin
Arbetsplats: MADOU d/s kombinerad typ nr 40" guldfisk»
Plats: Domodedovo, Moskva-regionen

Lektion om utveckling av finmotorik i den andra juniorgruppen "Fingerspel med brownie Kuzey"

Syfte: Att arbeta med barn med olika tekniker och aktiviteter för utveckling av finmotorik hos händer.

*Lär barn olika metoder för självmassage;

* Att utveckla taktil känslighet för komplext koordinerade rörelser av fingrar och händer i spel med hushållsartiklar (klädnypor, flingor);

* Förbättra artikulation och finmotorik, koordination av tal med rörelser åtföljd av ljudinspelning;

* Aktivera tal, stimulera barns användning av ordet som anger namnet på fingrarna i aktivt tal;

* Använd tekniker för att utveckla finmotorik icke-traditionell teckning(fingerritning på mannagryn;

* Att skapa kognitivt intresse, känslomässigt positiva relationer mellan elever.

Lektionens framsteg:

Lärare: Hej killar! Idag väntar vi på intressanta uppgifter, och våra assistenter hjälper oss att slutföra dem. Vilka de är får du reda på genom att gissa gåtan.

Fem och fem - bröder,

Så de föds alla tillsammans.

Om du gräver upp en säng -

De håller alla i en spatel.

Bli inte uttråkad, utan lek

Allt tillsammans i en leksak.

Och på vintern hela skaran

De gömmer sig tillsammans i hydorna.

Dessa är "fem och fem".

Gissa vad de heter?

(fingrar)

Lärare: Det stämmer, de här medhjälparna är våra fingrar. Våra fingrar är vänliga och lydiga. Låt oss visa hur de vet hur man säger hej.

Hej gyllene solen!

Hej blå himmel!

Hej fri vind!

Hej lilla ek!

Vi bor i samma region

Jag välkomnar er alla!

(Barn för varje rad i dikten kopplar växelvis ihop fingrarna med samma namn).

Pedagog: Fem fingrar bor på varje hand. Även om de är lika, har varje finger sitt eget namn. Låt oss komma ihåg vad våra fingrar heter.

Öppna näven

Titta snabbt:

Bor i din knytnäve

Trevlig familj.

Första fingret är det viktigaste,

Han är som en pappa, han är stor.

Och precis som min mamma

Index, andra.

Det tredje fingret är det mellersta

Din bror är fem år gammal

Och den fjärde är mycket märklig,

För det är namnlöst.

Han har, som en valp,

Jag har inget namn än.

Och lillfingret är det femte fingret,

Hur kan jag inte känna igen honom?

Du är min pojke

(Barn knyter gradvis upp näven, först på vänster hand, rör vid varje finger med höger fingrar, smeker dem, sedan på höger.)

Lärare: Våra fingrar är våra magiska hjälpare. De måste definitivt fungera. Låt oss väcka dem innan vi går till jobbet.

En tumme upp

Index - bakom honom.

Den mellersta vaknar namnlös

Han höjde lillfingret.

Bröderna reste sig alla - "Hurra!"

Det är dags för dem att gå till jobbet.

(Kläm ihop fingrarna i en knytnäve, böj dem en efter en, börja med den stora. Och med orden "Alla bröderna reste sig." Sprid fingrarna brett isär).

Någon knackar på gruppen. Läraren uppmärksammar barnen på att det knackar på dörren.

– Lyssna, någon kom till oss. Vem är det? (Läraren tar in en stor docka) Det här är vår vän, brownien Kuzya. Hej Kuzya! (Barn hälsar Kuzey). Killar, Kuzya tog med sig en magisk kista.

Vad finns i den här kistan?

Är det dags för oss att öppna den?

Måste kanske börja med

Och leka med Kuzey med fingrarna?

- Killar, vi ska berätta för Kuza våra roliga ramsor.

(Fingerspel i ljudinspelningen "Finger, where is your house?", "Glove", "Spider", "Watch").

Lärare: Nåväl, låt oss försöka öppna kistan. (Försöker lyfta på locket, misslyckas.)

Vad får det?

Bröstet öppnar sig inte igen!

Vänta, vi kommer inte att bli avskräckta

Det är nödvändigt att gissa kusinernas gåtor!

Men först förberedde Kuzya en uppgift för oss.

(Läraren sätter en "torr pool" framför barnen fylld med en blandning av olika spannmål).

– Nu ska våra fingrar förvandlas till magiska tomtar och hjälpa oss att hitta "skatterna" som Kuzya gömt.

(Barn tar fram klädnypor i olika färger från "torra poolen").

Pedagog: Vad är dessa klädnypor till för? Lyssna på den första gåtan:

Simma under bron

Och jag viftar på svansen.

Jag går inte på jorden

Jag har en mun, men jag säger inte

Jag har ögon, jag blinkar inte

Jag har vingar, jag kan inte flyga. (Fisk)

(Läraren får papper tomt fisk utan fenor och svans).

– Killar, vad saknas i vår fisk. Låt oss fixa det med klädnypor vi hittade. (Barn fäster klädnypor i stället för fenor och svans).

- Bra gjort! Lyssna på den andra gåtan.

På vintern, och letok en färg. (Gran)

(Barn fäster gröna klädnypor istället för nålar).

Kamma alla lurviga,

Fläta krullar till flätor,

Gör trendigt hår

Hjälper oss. (Hårkam)

(Barn reparerar en trasig kam. Klädnypor sätts fast istället för saknade tänder).

Han bor i skogen under ett träd,

Bär vassa nålar.

Går och vandrar längs stigarna

Alla taggiga bror. (Igelkott)

(Barn fäster klädnypor på igelkotten istället för nålar).

Den gömmer sig på natten

Det kommer att bli mörkt på gården.

På morgonen igen till oss i fönstret

Glada beats. (Sol)

(Barn fäster gula klädnypor istället för strålar).

Lärare: Vi gissade alla kusinernas gåtor. (Försöker öppna kistan igen, men misslyckas.)

Vad har hänt? Hur så?

Öppna den inte!

Vi öppnar kistan

Om vi ​​börjar rita.

(Läraren sätter solen på staffliet).

– Killar, varför är det så lätt och varmt?

Hur ser solen ut? Kan vi säga att det ser ut som en blomma? Hur? Och vad är det, solen? Om du kunde rita solen, var skulle du börja? När vi har ritat en cirkel, vad ska vi rita? Jag har solen, men du har den inte än. Nu kommer våra fingrar att förvandlas till magiska pennor, och var och en av er kommer att rita en sol för dig själv, och då blir vi ännu lättare och varmare.

(Barn kommer fram till gryn och ritar solen på grynen med fingrarna).

Pedagog: Våra fingrar kan också dra i luften.

Vi ritade en cirkel

Våra fingrar är trötta.

Vi skakar hand

Och låt oss börja rita.

(Barn, till musiken, med pekfingrarna cirklar figurer i luften: en cirkel, en linje, en våg, en punkt).

Här är slutet på låten!

Vårt bröst, äntligen,

Lyft upp locket!

Vad gömde han för oss?

Ja, det finns godis här.

För killar och tjejer!

(Läraren öppnar kistan och hittar godis i den).

Killar, ni är alla fantastiska! Du klarade alla Kusinens uppgifter, han gillade verkligen att besöka dig! Och våra magiska assistenter, våra fingrar, hjälpte oss att slutföra alla uppgifter. De måste definitivt arbeta för att hjälpa tungan att lära sig tala bra.

Och nu är det dags för Kuze att åka hem! Han säger hejdå till oss. Låt oss säga hejdå till honom!

Adjö, adjö

Kom och besök oss igen

Adjö, adjö

Vi kommer att spela med Kuzey,

Adjö, adjö

Kom till oss igen,

Adjö, adjö

Vi älskar dig innerligt.

Introduktion

I Ryssland har det länge varit vanligt att lära ett barn att leka med fingrarna från tidig ålder. Dessa var sådana spel som "Ladushki", "Fyrtio-vitsidig", etc. Efter att ha tvättat barnets händer torkade de dem med en handduk, som om de masserade varje finger individuellt.

Det har bevisats att fint arbete med fingrar bidrar till utvecklingen av talet hos barn. Därför är det mycket viktigt att utveckla finmotorik hos ett barn från en mycket tidig ålder. Men att bara göra övningarna kommer att vara tråkigt för barnet - du måste förvandla dem till intressanta och användbara spel.

Nyligen, på förpackningen av barnspel kan du se inskriptionen: "För utveckling av finmotorik i händer." Många föräldrar har hört talas om detta koncept, men inte alla vet hur man utvecklar finmotorik och varför det måste göras.

Nu är det redan känt att i det inledande skedet av livet är det finmotorik som återspeglar hur ditt barn utvecklas, vittnar om hans intellektuella förmågor. Från hur skickligt barnet lär sig att kontrollera sina fingrar i själva verket tidig ålder beror på dess vidare utveckling.

Under termen finmotorik hänvisar till de samordnade rörelserna av de små musklerna i fingrarna och händerna. De är viktiga inte bara för att utföra olika dagliga aktiviteter, utan också för att stimulera utvecklingen av barnets hjärna.

Tillsammans med utvecklingen av finmotorik utvecklas ditt barns minne, uppmärksamhet och ordförråd.

Utvecklingsperioder för barnet i förskoleåldern

Den berömda italienska pedagogen Maria Montessori identifierade tre perioder i barns utveckling:

Utveckling av barns tal (från 0 till 6 år). Vid den här tiden finns det två viktiga händelser. Från 1 år till 2,5 år växer barnets ordförråd snabbt. Vid 4-4,5 år gammal behärskar han skrivandet (men endast under förutsättning av utvecklad finmotorik);

Uppfattning av små föremål (från 1,5 till 5,5 år). I den här åldern gillar barnet att leka med knappar, pärlor, pinnar etc. Med hjälp av sådana föremål kan motoriken i barnets händer utvecklas. Se bara till att barnet inte tar dem i munnen;

Bildande av de enklaste självbetjäningsförmågan (från 1 år till 4 år). I denna ålder lärs barnet att självständigt klä sig, äta och utföra hygienprocedurer.

1. Övningar för utveckling av finmotorik utförs i ett komplex, med början från de första månaderna av ett barns liv.

2. I uppsättningen övningar, försök att inkludera uppgifter för att klämma, koppla av och sträcka ut barnets händer.

3. Börja eller avsluta med en handmassage.

4. Utför ett finmotoriskt utvecklingsarbete regelbundet, efter ålder och nivå. fysisk utveckling bebis.

5. Först utför den vuxne alla rörelser med barnets händer, och när han bemästrar börjar barnet göra dem på egen hand.

6. Övervaka noga att övningarna utförs korrekt av barnet. Om barnet har svårt att slutföra någon uppgift, hjälp honom omedelbart: fixa önskad position för fingrarna, etc.

7. Varva nya och gamla spel och övningar. När ditt barn har bemästrat enkla motoriska färdigheter, gå vidare till att bemästra mer komplexa.

8. Utför vissa rörelser medan du lyssnar på (och sedan uttalar barnet) en dikt.

9. Uppmuntra barnets kreativa aktivitet, låt honom komma på några övningar.

10. Genomför klasser känslomässigt, aktivt, beröm barnet för framgång, men glöm inte att övervaka hans humör och fysiska tillstånd.

Övningar för utveckling av finmotorik hos händer för barn från 0 till 2 år

1. "Fyrtio-vitsidig"

Först drar den vuxne fingret längs barnets handflata och säger: "Magpie lagar gröt." Sedan börjar barnet själv köra fingret längs handflatan. Vi komplicerar spelet: på frasen "Jag gav det här" böjer den vuxne barnets fingrar växelvis mot handflatan, förutom lillfingret: "Men jag gav det inte." Vi skakar lite lätt och säger med en lekfull förebråelse: "Du bar inte vatten ...", etc.

vitsidig skata
kokt gröt,
Hon matade barnen.
Jag gav detta
Jag gav detta
Jag gav detta
Jag gav detta
Men hon gav det inte:
"Du bar inte vatten,
Såg inte ved
Lagade inte gröt
Du har ingenting."

2. "Pannkakor"

Ta barnets händer i dina händer och klappa händerna. Visa ditt barn rörelserna och be dem upprepa dem.

Godis, godis,
Ljud kex.
Klappade i händerna
De klappade lite.

3. "Okej"

Läs barnramsan och ackompanjera samtidigt orden med gester

sötisar, sötisar!

(Visa barnet dina handflator.)

Vart var du?
Av mormor.
Vad åt de?
Gröt.
Vad drack de?
Brazhka.

(Klappa händerna.)

Smörskål,
Brazhka sötnos,
Mormor är bra.
Drick, ät!
Shu - flyga!
De satt på huvudet.

(Höj händerna uppåt, vrid handflatorna åt höger och vänster, sänk dem sedan med ett "hus" på huvudet.)

4. "Hus"

Det här är ett hus.

(Sätt båda handflatorna ihop.)

Det här är taket.

(Sammanfoga handflatorna och sammanfläta fingrarna.)

Och röret är ännu högre.

(Höj alla fingrar utan att koppla ur dem.)

5. "Gömställe"

Fingrar leker kurragömma,
Öppna-va-yut-sya,

(Höj handflatan, sprid ut alla fingrar.)

Close-va-yut-sya.

(Sätt ihop fingrarna och gör en knytnäve.)

6. Kaniner

Placera alla fingrar på ena handen på bordet.

Kaninerna gick ut på ängen,
Vi hamnade i en liten cirkel.
En kanin, två kaniner, tre kaniner,
Fyra kaniner, fem...

(Räkna kaninen.)

Låt oss sparka på tårna.

(Knacka alla fingrar på bordet tillsammans eller isär.)

De knackade, de knackade
Och trött.
Satt ner för att vila.

(Böj fingrarna till en knytnäve.)

7. "Hej, finger"

Omväxlande röra pekfingret, långfingret, ringfingret och lillfingret till tumme.

Hej kära finger
Här träffade vi dig.

8. "Starka fingrar"

Böj fingrarna och bjud in ditt barn att göra detsamma. Ta sedan den i fingrarna och dra dem i din riktning.

Massage av handflatorna och fingrarna för barn från 0 till 2 år

Fingermassage är mycket användbart till ett litet barn. Fingrar är nära förbundna med hjärnan och inre organ: lillfinger - med hjärtat, ringfinger - med levern, mitten - med tarmarna och ryggraden, index - med magen, stort - med hjärnan.

1. Ta barnets handflata och massera försiktigt varje finger, börja med lillfingret. Utför massagerörelser från nagelfalangen till handflatan, var uppmärksam på varje led.

2. Massera barnets fingertoppar och tryck lätt på dem.

3. Massera barnets handflator med cirkulära rörelser av pekfingret.


4. Ta barnets hand i handen och tryck lätt på tummen för att göra cirkulära rörelser i mitten av handflatan.

5. Massera fingrarna med den cirkulära spiralmassagern. Sätt massageapparaten på barnets finger och massera fingrarna upp och ner i samma sekvens (börja med lillfingret).

6. Ta två massageborstar och kör dem över handflatorna på barnet. Hans händer ligger på knäna, handflatorna uppåt.

Övningar för utveckling av finmotorik i händer för barn från 2 år

1. "Fiske"

Häll vatten i en skål och släng några små föremål där: bitar av kork, kvistar, stora pärlor, etc. Be barnet att använda en liten sil knuten till en pinne för att fånga alla dessa föremål i tur och ordning och lägg dem på en tallrik stående. på en bricka till höger från en skål. "Fiskespöet" ska bebisen hålla med en hand.

2. "Spår"

Gör en bana på bordet 3-5 cm bred, avgränsad på båda sidor av pappersremsor. Bjud in barnet att strö det med mannagryn eller hirs. Gryn ska tas med tre fingrar och försök att inte spilla över spårets kanter.

3. "Trollsked"

Lägg två koppar på en bricka: till vänster - en kopp med spannmål och till höger - en tom. Genom att röra barnets hand, visa honom hur man tar flingorna med en sked. För försiktigt med skeden till den tomma koppen och luta den över den. Uppgift: häll all flingor från den vänstra koppen i den högra.

4. "Sött te"

Ditt barn kan redan lägga socker i sitt te på egen hand. Lär honom nu att röra sockret i muggen.

5. Hälsning

Barnet tar små bitar av färgat papper och försöker riva dem så små som möjligt. Han lägger de sönderrivna bitarna på ett fat. Sedan måste du ta alla bitarna i handflatan och kasta upp dem.

6. "Gör en boll"

Ge barnet ett papper. Hans uppgift: att skrynkla ihop arket så att en tät klump erhålls.

7. "Spyglass"

Barnet tar ett ark A4-papper och viker det med båda händerna till ett rör, varefter det för röret till ögat och undersöker de omgivande föremålen i det.

8. "Samla pinnar"

Strö ut räknestavarna framför barnet. Barnet måste samla tillbaka dem en efter en i lådan.

Massera handflatorna och fingrarna med en taggig massageboll

1. Bollen är mellan handflatorna på barnet, fingrarna pressas mot varandra. Gör massagerörelser genom att rulla bollen fram och tillbaka.

2. Bollen är mellan handflatorna på barnet, fingrarna pressas mot varandra. Gör cirkulära rörelser genom att rulla bollen över handflatorna.

3. Håll bollen med fingertopparna, rotera framåt (som om du skruva på ett lock).

4. Håll bollen med fingrarnas kuddar, tryck dem ordentligt på bollen (4-6 gånger).

5. Håll bollen med fingertopparna, rotera bakåt (som om du skulle öppna ett lock).

6. Kasta bollen med båda händerna till en höjd av 20-30 cm och fånga den.

7. Håll bollen mellan handflatorna, fingrarna är knäppta i ett "lås", armbågarna är riktade åt sidorna. Tryck handflatorna på bollen (4-6 gånger).

8. Flytta bollen från ena handen till den andra och öka tempot gradvis.

Övningar för utveckling av finmotorik i händer för barn 3 år

1. "Labyrint"

Rita en labyrint på ett papper. Låt barnet passera över det med en penna eller bara ett finger. För att göra det mer intressant för barnet att slutföra uppgiften kan du komma på en liten saga: berätta vart denna labyrint leder, till vem, vem som ska gå igenom den.

2. "Pärlor"

Den utvecklar barnets hand väl genom att stränga knappar, pärlor, pasta, torktumlare etc. på en fiskelina eller tråd. Börja med föremål som har ett bredare hål - så till en början blir det lättare för barnet att bemästra denna uppgift.

3. "Gå på stigen"

Rita en enkel bana på ett ark i en stor cell. Be ditt barn att ringa in den med ett finger, en färgpenna. Om barnet klarar av denna uppgift, rita en svårare väg.

4. "Siffror"

Redan från 3 års ålder kan barn läras att klippa geometriska former med sax och fästa dem på ett papper. Det är viktigt att saxen har rundade ändar, det vill säga att de är säkra.

5. "Överraskning"

Slå in märket i 4-5 godisförpackningar. Be ditt barn vika ut alla godisförpackningar och vika dem snyggt.

6. "Pinnar på en korg"

Placera en korg med klädnypor på bordet. Ta klädnypan med tre fingrar och fäst den på kanten av korgen. Låt ditt barn göra detsamma. När barnet har bemästrat detta, bjud in honom att fästa alla klädnypor.

7. "Färgglada klädnypor"

På bordet står en korg med färgglada klädnypor. Be barnet att fästa en vit, röd, blå, grön ... färg klädnypa på kanten av korgen med tre fingrar.

8. "Behandla"

Bjud in ditt barn att forma godsaker för leksaker från plasticine (torkning, bagels, pepparkakor, kakor, godis) och dekorera dem med flingor, pärlor etc. Klipp ut tallrikar från tjock kartong och be barnet att ordna de förberedda godsakerna vackert på dem.

fingerspel

En mycket viktig del av utvecklingen av finmotorik är fingerspel, som aktiverar arbetet i barnets hjärna, bidrar till utvecklingen av tal och hjälper till att förbereda handen för att skriva.

Under dessa spel utvecklar barn fingerfärdighet, förmågan att kontrollera sina handlingar och koncentrera sig på en typ av aktivitet.

Vid 5 års ålder lär barn redan utföra uppgifter som kräver tillräcklig noggrannhet och koordination av handrörelser.

Alla övningar som föreslås här bör utföras i långsam takt, 3 till 5 gånger, först med den ena och sedan med den andra handen. Se till att de görs på rätt sätt. Gör övningarna i några minuter, 2-3 gånger om dagen.

1. "Kattunge"

Kläm och lossa fingrarna på båda händerna.

Du, kattunge, är inte mat!
Det är bäst att du letar efter din mamma.

2. "Ekorre"

Böj alla fingrar en efter en, börja med tummen. Gör först övningen med höger hand och sedan med vänster.

En ekorre sitter på en vagn
Hon säljer nötter
rävsyster,
Sparv, mes,
Björn fet-femte,
Mustaschad hare.

3. "Tsap-scratch"

Barnet lägger sin hand ovanpå din. Du läser en dikt och bebisen lyssnar uppmärksamt på dig. Vid orden "tac-scratch" måste han dra tillbaka handtaget så att hans fingrar inte faller i din "fälla". Då spelar den andra handen in. Efter ett tag kan du byta roll.

På handflatan, på stigen
Liten katt går
I små tassar
Gömde reporna.
Om du plötsligt vill
Vässar klorna.
Tsap-skrapa!

4. "Roliga fingrar"

Knyt fingrarna till en knytnäve. Lossa dem en efter en, börja med den stora. Vrid sedan borsten åt höger och vänster 5 gånger.

Tummen - dansade,
Index - hoppade,
Långfinger - på huk
Namnlös - allt snurrade,
Och lillfingret hade roligt.

5. "Fläkt"

Håll handflatorna framför dig, fingrarna nedtryckta ("fläkten stängd"). Sprid brett och tryck sedan ihop fingrarna ("öppna och stäng fläkten"). Vifta med borstarna mot dig och bort från dig (”fläktar”) 6-8 gånger.

6. "Påfågel"

Fäst alla fingrar på vänster hand på tummen. Placera din högra handflata med öppna fingrar på baksidan av din vänstra hand ("påfågelns svans"). Anslut och sprid ut fingrarna ("påfågeln öppnar och stänger svansen").

Vid den glada påfågeln
Fruktkorg full.
En påfågel väntar på vänners besök,
För närvarande finns det bara en påfågel.

7. "Fjäril"

Knyt fingrarna till en knytnäve. Räta omväxlande ut lillfingret, ring- och långfingret och koppla ihop tummen och pekfingret till en ring. Gör snabba rörelser med uträtade fingrar ("fjärilen slår med vingarna") - först med en, sedan med den andra handen.

8. ”Stå upp för övningar!«

Böj fingrarna mot handflatan en efter en, börja med lillfingret. Sedan tumme röra vid alla andra, som om du höjer dem till laddning. Efter det, gör övningar - kläm och knyt näven 5 gånger.

Femte finger - fast sömn.
Det fjärde fingret - bara slumrade till.
Det tredje fingret - somnade.
Det andra fingret - alla gäspade.
Det första fingret reste sig glatt,
Plockade upp alla.

Övningar för utveckling av finmotorik i händer för barn 3-4 år

1. "Koner på en tallrik"

Bjud in ditt barn att rulla kottar av tall, gran och ceder på en tallrik. Låt honom först rulla en bula, sedan två, tre osv.

2. Ringa in objektet

Du kan ringa in allt som kommer till hands: botten av ett glas, ett uppochnedvänt fat, din egen handflata, en sked, etc.

3. "Magiskt mönster"

Stick hål i tjock kartong med en syl eller spik - de ska ordnas i en viss ordning och representera geometrisk figur, ritning eller mönster. Låt barnet självständigt brodera ett mönster med en tjock nål med en ljus tråd.

4. "Sy på en knapp"

Visa ditt barn hur man syr på en knapp. Efter det, låt barnet göra detsamma under din uppsikt.

5. "Färgglada snöflingor"

Visa ditt barn hur man gör papperssnöflingor. När ditt barn kan skära ut snöflingan, be honom att färga den. Låt barnet klippa ut några fler snöflingor och färglägg dem också.

6. "Snöra på dig skon"

Visa ditt barn hur man snörar på sig en sko olika sätt. Snör först på stöveln med den. När ditt barn har bemästrat snörningstekniken, be honom att snöra på sig stöveln själv.

7. "Magisk pipett"

Bjud in ditt barn att leka trollkarl. På ett papper, måla några flerfärgade fläckar med färger. Visa ditt barn hur man använder pipetten för att bara tappa en droppe. Efter det, låt honom släppa en droppe vatten på varje färgad fläck. Se sedan tillsammans med ditt barn hur fläcken kommer att växa och förvandlas till ett mönster.

8. "Lilla apotekare"

Berätta för ditt barn om en farmaceuts arbete. Visa honom sedan hur man använder pincett för att lägga ut och flytta pärlorna från plats till plats. I spelet kan du använda pärlor i olika storlekar.

Massage av handflator och fingrar med naturliga material

För barn 4 år kan du erbjuda massage med tall, gran, kottar av cederträ, valnötter, hasselnötter.

1. "Twist the bump"

Ta en kotte och placera den mellan ditt barns handflattor. Be barnet snurra bulan (som ett hjul) åt olika håll i ca 2-3 minuter.

2. "Rulla bulan"

Först utförs övningen med en grankotte, sedan - med två. Vrid knölarna mellan handflatorna i 1-3 minuter.

3. "Fånga en stöt"

Ta vilken stöt som helst. Be barnet att kasta upp det med båda händerna, och sedan fånga det med båda händerna också. Efter att barnet har bemästrat denna övning kan du komplicera det: kasta och fånga bulan med en hand; kasta en bula med höger hand och fånga den med vänster - och vice versa. Övningens varaktighet är 2 minuter.

4. "Valnöt"

Rulla sedan muttern i din högra hand baksidan vänster handflata. Övningens varaktighet är cirka 3 minuter.

5. "Strö nötter"

Häll en näve hasselnötter från ena handen till den andra. Övningens varaktighet är 1-2 minuter.

6. "Nötter på en bricka"

Lägg en näve hasselnötter på en bricka. Rulla nötterna med handflatorna och baksidan av händerna. Övningens varaktighet är 1-2 minuter.

7. "Säd"

Här kan du använda en mängd olika spannmål: bovete, ris, hirs etc. Och övningarna kan också vara väldigt olika: pressa kornen i en knytnäve, häll dem från en hand till en annan, blanda i en djup skål, etc. varaktigheten för varje övning är 3 minuter.

8. "Tillgiven fjäder"

Dra pennan över ytan på handflatorna och baksidan av barnets händer. Övningens varaktighet är 3 minuter.

Jobbar med plasticine

Här behöver du flera exemplar av figurerna i detta avsnitt. Detta kommer att tillåta ditt barn att förvärva färdigheten att exakt arbeta med plasticine. Du kan ordna en utställning av hans bästa verk.